Contributor Jennifer Hagan
Export | Feedback | Map | Network | Print
Gender Female
Nationality Australian
Place Of Birth Perth
Functions Actor, Adaptor, Director
Notes Graduated from NIDA 1963.
Related Contributors
  • Is spouse of Ron Blair (Actor, Adaptor, Announcer, Author, Dramaturg, Playwright. Event Dates: 1961 - 2005)
Events

Director

Actor

Actor and Singer

Adaptor

Original Director

Christine Harris - Producer

Jacki Weaver - Actor

David Downer - Actor

Jamie Clennett - Designer

Belinda Giblin - Actor

Wei Han Liao - Sound Designer, Actor, Lighting Designer, Composer

John Misto - Playwright

Max Gillies - Actor

Maggie Fitzpatrick - Actor

Neil Simon - Playwright

Cathy Healy - Stage Manager, Tour Manager

Graham Maclean - Designer

Willy Russell - Playwright

  • Shirley Valentine, Q Theatre, Penrith, NSW, August 2008
  • Shirley Valentine, Dunstan Playhouse, Adelaide, SA, 31 July 2008
  • Shirley Valentine, The Playhouse, Darwin, NT, 13 July 2008
  • Shirley Valentine, Kingston Arts Centre, Moorabbin, VIC, 12 June 2008
  • Shirley Valentine, Drum Theatre, Dandenong, VIC, 31 May 2008
  • Educating Rita, Woodbin Theatre, Geelong, VIC, 23 November 2007
  • Educating Rita, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 25 September 2007
  • Educating Rita, Wagga Wagga Civic Theatre, Wagga Wagga, NSW, 22 September 2007
  • Educating Rita, Wangaratta Arts Centre, Wangaratta , VIC, 21 September 2007
  • Educating Rita, Karralyka Centre, Ringwood East, VIC, 20 September 2007
  • Educating Rita, Hamilton Performing Arts Centre, Hamilton, VIC, 18 September 2007
  • Educating Rita, Colac Otways Performing Arts and Cultural Centre, Colac, VIC, 2 August 2007
  • Educating Rita, Ararat Performing Arts Centre, Ararat, VIC, 31 July 2007
  • Educating Rita, Chapel Off Chapel, Prahran, VIC, 30 July 2007
  • Educating Rita, Westside Performing Arts Centre, Mooroopna, VIC, 25 July 2007
  • Educating Rita, Upper Yarra Arts and Entertainment Centre, Warburton, VIC, 21 July 2007
  • Educating Rita, Wesley Performing Arts Centre, Horsham, VIC, 19 July 2007
  • Educating Rita, Devonport Entertainment and Convention Centre, Devonport, TAS, 16 July 2007
  • Educating Rita, Benalla Performing Arts Centre, Benalla, VIC, 14 July 2007
  • Educating Rita, Knox Community Arts Centre, Bayswater, VIC, 13 July 2007
  • Educating Rita, Swan Hill Performing Arts Centre, Swan Hill, VIC, 11 July 2007
  • Educating Rita, Tuggeranong Arts Centre, Tuggeranong, ACT, 6 July 2007
  • Educating Rita, CEMA Arts Centre, Portland, VIC, 4 July 2007
  • Educating Rita, Theatre Royal, Camperdown, VIC, 3 July 2007
  • Educating Rita, Wyndham Cultural Centre, Werribee, VIC, 30 June 2007
  • Educating Rita, Plenty Ranges Arts and Convention Centre, South Morang, VIC, 29 June 2007
  • Educating Rita, Kingston Arts Centre, Moorabbin, VIC, 28 June 2007
  • Educating Rita, La Trobe Regional Performing Arts Centre, Traralgon, VIC, 27 June 2007
  • Educating Rita, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 25 June 2007
  • Educating Rita, Clocktower Centre, Moonee Ponds, VIC, 22 June 2007

Glen Anderson - Technical Director

Rachel Burke - Lighting Designer

Trudy Dalgleish - Lighting Designer

Richard Morecroft - Voice Over Artist

Judith Cobb - Designer, Set Designer

Lisa Chappel - Actor

  • Educating Rita, Woodbin Theatre, Geelong, VIC, 23 November 2007
  • Educating Rita, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 25 September 2007
  • Educating Rita, Wagga Wagga Civic Theatre, Wagga Wagga, NSW, 22 September 2007
  • Educating Rita, Wangaratta Arts Centre, Wangaratta , VIC, 21 September 2007
  • Educating Rita, Karralyka Centre, Ringwood East, VIC, 20 September 2007
  • Educating Rita, Hamilton Performing Arts Centre, Hamilton, VIC, 18 September 2007
  • Educating Rita, Colac Otways Performing Arts and Cultural Centre, Colac, VIC, 2 August 2007
  • Educating Rita, Ararat Performing Arts Centre, Ararat, VIC, 31 July 2007
  • Educating Rita, Chapel Off Chapel, Prahran, VIC, 30 July 2007
  • Educating Rita, Westside Performing Arts Centre, Mooroopna, VIC, 25 July 2007
  • Educating Rita, Upper Yarra Arts and Entertainment Centre, Warburton, VIC, 21 July 2007
  • Educating Rita, Wesley Performing Arts Centre, Horsham, VIC, 19 July 2007
  • Educating Rita, Devonport Entertainment and Convention Centre, Devonport, TAS, 16 July 2007
  • Educating Rita, Benalla Performing Arts Centre, Benalla, VIC, 14 July 2007
  • Educating Rita, Knox Community Arts Centre, Bayswater, VIC, 13 July 2007
  • Educating Rita, Swan Hill Performing Arts Centre, Swan Hill, VIC, 11 July 2007
  • Educating Rita, Tuggeranong Arts Centre, Tuggeranong, ACT, 6 July 2007
  • Educating Rita, CEMA Arts Centre, Portland, VIC, 4 July 2007
  • Educating Rita, Theatre Royal, Camperdown, VIC, 3 July 2007
  • Educating Rita, Wyndham Cultural Centre, Werribee, VIC, 30 June 2007
  • Educating Rita, Plenty Ranges Arts and Convention Centre, South Morang, VIC, 29 June 2007
  • Educating Rita, Kingston Arts Centre, Moorabbin, VIC, 28 June 2007
  • Educating Rita, La Trobe Regional Performing Arts Centre, Traralgon, VIC, 27 June 2007
  • Educating Rita, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 25 June 2007
  • Educating Rita, Clocktower Centre, Moonee Ponds, VIC, 22 June 2007

Glenn Hughes - Lighting Designer

  • Educating Rita, Woodbin Theatre, Geelong, VIC, 23 November 2007
  • Educating Rita, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 25 September 2007
  • Educating Rita, Wagga Wagga Civic Theatre, Wagga Wagga, NSW, 22 September 2007
  • Educating Rita, Wangaratta Arts Centre, Wangaratta , VIC, 21 September 2007
  • Educating Rita, Karralyka Centre, Ringwood East, VIC, 20 September 2007
  • Educating Rita, Hamilton Performing Arts Centre, Hamilton, VIC, 18 September 2007
  • Educating Rita, Colac Otways Performing Arts and Cultural Centre, Colac, VIC, 2 August 2007
  • Educating Rita, Ararat Performing Arts Centre, Ararat, VIC, 31 July 2007
  • Educating Rita, Chapel Off Chapel, Prahran, VIC, 30 July 2007
  • Educating Rita, Westside Performing Arts Centre, Mooroopna, VIC, 25 July 2007
  • Educating Rita, Upper Yarra Arts and Entertainment Centre, Warburton, VIC, 21 July 2007
  • Educating Rita, Wesley Performing Arts Centre, Horsham, VIC, 19 July 2007
  • Educating Rita, Devonport Entertainment and Convention Centre, Devonport, TAS, 16 July 2007
  • Educating Rita, Benalla Performing Arts Centre, Benalla, VIC, 14 July 2007
  • Educating Rita, Knox Community Arts Centre, Bayswater, VIC, 13 July 2007
  • Educating Rita, Swan Hill Performing Arts Centre, Swan Hill, VIC, 11 July 2007
  • Educating Rita, Tuggeranong Arts Centre, Tuggeranong, ACT, 6 July 2007
  • Educating Rita, CEMA Arts Centre, Portland, VIC, 4 July 2007
  • Educating Rita, Theatre Royal, Camperdown, VIC, 3 July 2007
  • Educating Rita, Wyndham Cultural Centre, Werribee, VIC, 30 June 2007
  • Educating Rita, Plenty Ranges Arts and Convention Centre, South Morang, VIC, 29 June 2007
  • Educating Rita, Kingston Arts Centre, Moorabbin, VIC, 28 June 2007
  • Educating Rita, La Trobe Regional Performing Arts Centre, Traralgon, VIC, 27 June 2007
  • Educating Rita, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 25 June 2007
  • Educating Rita, Clocktower Centre, Moonee Ponds, VIC, 22 June 2007

Ruth Cracknell - Actor

Jamieson Lewis - Lighting Designer

Peter Roehlen - Production Manager

Peter Rowley - Actor, Actor and Singer

Michael Gilders - Production Manager, Tour Manager

  • Educating Rita, Riverside Theatres, Parramatta, NSW, 25 September 2007
  • Educating Rita, Wagga Wagga Civic Theatre, Wagga Wagga, NSW, 22 September 2007
  • Educating Rita, Wangaratta Arts Centre, Wangaratta , VIC, 21 September 2007
  • Educating Rita, Karralyka Centre, Ringwood East, VIC, 20 September 2007
  • Educating Rita, Hamilton Performing Arts Centre, Hamilton, VIC, 18 September 2007
  • Educating Rita, Devonport Entertainment and Convention Centre, Devonport, TAS, 16 July 2007
  • Educating Rita, Benalla Performing Arts Centre, Benalla, VIC, 14 July 2007
  • Educating Rita, Knox Community Arts Centre, Bayswater, VIC, 13 July 2007
  • Educating Rita, Swan Hill Performing Arts Centre, Swan Hill, VIC, 11 July 2007
  • Educating Rita, Tuggeranong Arts Centre, Tuggeranong, ACT, 6 July 2007
  • Educating Rita, CEMA Arts Centre, Portland, VIC, 4 July 2007
  • Educating Rita, Theatre Royal, Camperdown, VIC, 3 July 2007
  • Educating Rita, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 25 June 2007
  • Educating Rita, Clocktower Centre, Moonee Ponds, VIC, 22 June 2007
  • President Wilson in Paris, Tuggeranong Arts Centre, Tuggeranong, ACT, 16 August 2005

Ron Haddrick - Actor

William Shakespeare - Playwright

Edwin Hodgeman - Actor

Simon Chilvers - Director, Actor

Deborah Kennedy - Actor

Henry Nixon - Actor

Henri Szeps - Actor

Peter Whitford - Actor, Actor and Singer

Ron Blair - Playwright

John Gaden - Actor, Director

Robert Hewett - Playwright

Kristian Fredrikson - Designer, Set Designer, Costume Designer

Branco Gaica - Photographer

Richard Johnstone - Lighting Operator

Charles Little - Actor, Actor and Singer

Bruce Myles - Actor, Assistant Director, Director

Peter Neufeld - Lighting Designer, Lighting Operator

Stewart D'Arrietta - Producer, Composer

Larry Eastwood - Designer, Set Designer

Rodney Fisher - Director

  • Six Characters in Search of an Author, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 6 February 1988
  • Chinchilla, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 November 1981
  • The Dresser, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 22 September 1981
  • The Dresser, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 1 September 1981
  • The Dresser, Pilbeam Theatre, Rockhampton, QLD, 24 August 1981
  • The Dresser, Comedy Theatre, Melbourne, VIC, 6 July 1981
  • The Dresser, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 22 May 1981
  • Close of Play, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 31 May 1980
  • Close of Play, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 18 February 1980

John Krummel - Actor, Director

Glenda Linscott - Actor

Terry McDermott - Actor

Kirrily Nolan - Actor

Frederick Parslow - Actor

John Stanton - Actor

John Sumner - Director

Sean Taylor - Director, Assistant Director

Betty Williams - Dialect Coach, Voice Coach

John Bell - Director, Actor

  • Diplomacy, Ensemble Theatre (1960-), Kirribilli, NSW, 23 March 2018
  • The Falls, Stables Theatre, Darlinghurst, NSW, 23 September 2000
  • The Falls, Stables Theatre, Darlinghurst, NSW, June 2000
  • Travelling North, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 4 January 1980
  • Travelling North, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 30 October 1979
  • Travelling North, The Playhouse, Civic Square, ACT, 4 October 1979
  • Travelling North, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 22 August 1979
  • Hamlet, Old Tote Theatre, Kensington, NSW, 1963

Ronald Falk - Actor

Helen Gifford - Composer, Musical Advisor

Edward Hepple - Actor

  • Filumena, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 22 March 1984
  • The Resistible Rise of Arturo Ui, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 24 October 1978
  • Ring Round the Moon, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 December 1977
  • The Nuns, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 September 1976
  • Othello, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1976
  • Travesties, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 14 February 1976
  • Thark, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 18 December 1975
  • The Revenger's Tragedy, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 21 October 1975

Irene Inescort - Actor

Nigel Levings - Lighting Designer, Lighting Operator

Malcolm Phillips - Actor

John Cousins - Actor

Peter Curtin - Actor

Michael Edgar - Actor

Rosemary Fry - Wardrobe Master / Mistress, Actor, Actor and Singer

Ray Godden - Actor, Actor and Singer

Sandy Gore - Actor

Ron Graham - Actor

Dennis Olsen - Actor

Frank Thring - Actor

Gaye Anderson - Actor and Singer, Actor

Alan Black - Actor, Assistant Stage Manager

Sally Cahill - Actor

Peter Cooke - Designer

Peter Cousens - Actor

Linda Cropper - Actor

  • Chinchilla, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 November 1981
  • The Dresser, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 22 September 1981
  • The Dresser, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 1 September 1981
  • The Dresser, Pilbeam Theatre, Rockhampton, QLD, 24 August 1981
  • The Dresser, Comedy Theatre, Melbourne, VIC, 6 July 1981
  • The Dresser, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 22 May 1981

Lloyd Cunnington - Actor

Sarah de Jong - Composer, Sound Designer, Musical Director

Frank Garfield - Actor

  • Chinchilla, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 November 1981
  • The Dresser, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 22 September 1981
  • The Dresser, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 1 September 1981
  • The Dresser, Pilbeam Theatre, Rockhampton, QLD, 24 August 1981
  • The Dresser, Comedy Theatre, Melbourne, VIC, 6 July 1981
  • The Dresser, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 22 May 1981

John Garland - Actor, Actor and Singer

Barry J. Gordon - Actor, Director

Julie Hamilton - Actor

John Howard - Actor

Kerry McGuire - Actor

Ian Robinson - Assistant Stage Manager, Actor, Designer

John Wood - Actor

Ana Maria Belo - Actor

  • Steel Magnolias, Her Majesty's Theatre, Adelaide, SA, 20 November 2009
  • Steel Magnolias, QUT Gardens Theatre, Brisbane, QLD, 11 September 2009
  • Steel Magnolias, Seymour Centre, Chippendale, NSW, 5 June 2009
  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997
  • The Jungle, Rehearsal Room 6, NIDA, Kensington, NSW, 5 September 1996

Andrew Carr - Actor

Brendan Cassidy - Actor

Gordon Chater - Actor

  • The Dresser, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 22 September 1981
  • The Dresser, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 1 September 1981
  • The Dresser, Pilbeam Theatre, Rockhampton, QLD, 24 August 1981
  • The Dresser, Comedy Theatre, Melbourne, VIC, 6 July 1981
  • The Dresser, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 22 May 1981

Kristina Child - Actor, Actor and Singer

David Clendinning - Actor

Peter Collingwood - Actor, Director

Hugh Colman - Costume Designer, Set Designer

  • The Magistrate, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 January 1977
  • Travesties, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 14 February 1976
  • London Assurance, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 17 December 1974
  • The Doctor's Dilemma, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 27 August 1974
  • Mother Courage, Princess Theatre (1886- ), Melbourne, VIC, 20 June 1973

Melody Cooper - Costume Designer

  • The Dresser, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 22 September 1981
  • The Dresser, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 1 September 1981
  • The Dresser, Pilbeam Theatre, Rockhampton, QLD, 24 August 1981
  • The Dresser, Comedy Theatre, Melbourne, VIC, 6 July 1981
  • The Dresser, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 22 May 1981

Robert Cooper - Actor

  • The Dresser, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 22 September 1981
  • The Dresser, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 1 September 1981
  • The Dresser, Pilbeam Theatre, Rockhampton, QLD, 24 August 1981
  • The Dresser, Comedy Theatre, Melbourne, VIC, 6 July 1981
  • The Dresser, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 22 May 1981

Edward Dembowski - Set Designer, Designer

Laurie Dennett - Designer

  • The Dresser, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 22 September 1981
  • The Dresser, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 1 September 1981
  • The Dresser, Pilbeam Theatre, Rockhampton, QLD, 24 August 1981
  • The Dresser, Comedy Theatre, Melbourne, VIC, 6 July 1981
  • The Dresser, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 22 May 1981

Ken Fraser - Actor

  • The Dresser, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 22 September 1981
  • The Dresser, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 1 September 1981
  • The Dresser, Pilbeam Theatre, Rockhampton, QLD, 24 August 1981
  • The Dresser, Comedy Theatre, Melbourne, VIC, 6 July 1981
  • The Dresser, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 22 May 1981

David Goddard - Actor

  • The Dresser, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 22 September 1981
  • The Dresser, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 1 September 1981
  • The Dresser, Pilbeam Theatre, Rockhampton, QLD, 24 August 1981
  • The Dresser, Comedy Theatre, Melbourne, VIC, 6 July 1981
  • The Dresser, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 22 May 1981

Penne Hackforth-Jones - Actor

Ronald Harwood - Playwright

  • The Dresser, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 22 September 1981
  • The Dresser, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 1 September 1981
  • The Dresser, Pilbeam Theatre, Rockhampton, QLD, 24 August 1981
  • The Dresser, Comedy Theatre, Melbourne, VIC, 6 July 1981
  • The Dresser, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 22 May 1981

Joseph Hasham - Actor

Allan Lees - Designer, Set Designer

Jenny Lovell - Assistant Stage Manager

  • The Dresser, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 22 September 1981
  • The Dresser, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 1 September 1981
  • The Dresser, Pilbeam Theatre, Rockhampton, QLD, 24 August 1981
  • The Dresser, Comedy Theatre, Melbourne, VIC, 6 July 1981
  • The Dresser, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 22 May 1981

Leslye Mackay - Actor, Actor and Singer

Warren Mitchell - Actor

  • The Dresser, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 22 September 1981
  • The Dresser, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 1 September 1981
  • The Dresser, Pilbeam Theatre, Rockhampton, QLD, 24 August 1981
  • The Dresser, Comedy Theatre, Melbourne, VIC, 6 July 1981
  • The Dresser, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 22 May 1981

Sarah Norris - Actor

Wendy Osmond - Designer

Ron Ratcliff - Actor

  • The Dresser, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 22 September 1981
  • The Dresser, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 1 September 1981
  • The Dresser, Pilbeam Theatre, Rockhampton, QLD, 24 August 1981
  • The Dresser, Comedy Theatre, Melbourne, VIC, 6 July 1981
  • The Dresser, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 22 May 1981

Suzanne Roylance - Actor

Geof Rumney - Stage Manager

  • The Dresser, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 22 September 1981
  • The Dresser, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 1 September 1981
  • The Dresser, Pilbeam Theatre, Rockhampton, QLD, 24 August 1981
  • The Dresser, Comedy Theatre, Melbourne, VIC, 6 July 1981
  • The Dresser, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 22 May 1981

Paul Russell - Actor

  • The Dresser, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 22 September 1981
  • The Dresser, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 1 September 1981
  • The Dresser, Pilbeam Theatre, Rockhampton, QLD, 24 August 1981
  • The Dresser, Comedy Theatre, Melbourne, VIC, 6 July 1981
  • The Dresser, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 22 May 1981

Peter Serrano - Actor, Actor and Singer

Mervyn Trim - Stage Manager

Barry Underwood - Actor

Derek Watkins - Sound Operator/Engineer

  • The Dresser, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 22 September 1981
  • The Dresser, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 1 September 1981
  • The Dresser, Pilbeam Theatre, Rockhampton, QLD, 24 August 1981
  • The Dresser, Comedy Theatre, Melbourne, VIC, 6 July 1981
  • The Dresser, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 22 May 1981

David Williamson - Playwright

Tony Youlden - Lighting Designer

Isabelle Anderson - Actor

Eileen Atkins - Playwright, Writer

Keith Bain - Choreographer, Composer

Betty Bobbitt - Actor

Tom Brown - Choreographer, Director, Dance Director

Kim Carpenter - Designer, Costume Designer, Set Designer

Julia Cotton - Movement Director

Richard Cottrell - Director, Translator

Hedley Cullen - Actor

Janet Dearness - Actor, Actor and Singer

John Derum - Actor

Glenda Ferrall - Stage Manager

  • Under Milk Wood, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 5 September 1978
  • Electra, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 June 1978
  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978
  • Ring Round the Moon, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 December 1977

Drew Forsythe - Actor

Gordon French - Designer, Set Designer

Wilfred Fulton - Actor and Singer, Actor

Adam Gardnir - Designer

John Gibson - Actor

Caroline Gillmer - Actor

Toni Glynn - Technician, Deputy Stage Manager, Stage Manager, Lighting Designer

John Gordon - Musical Director, Composer

Charles Hambling - Actor

Jane Harders - Actor

Martin Harris - Actor

Mark Hashfield - Actor

Alexander Hay - Actor

Lorraine Hillard - Stage Manager, Actor

Alfred Hurstfield - Actor, Director

Brian James - Actor

Tony Llewellyn-Jones - Actor

Robin Lovejoy - Director, Performer, Devisor

Donald Margulies - Playwright

Meta McCaffrey - Actor

Gordon McDougall - Actor

Anne McLeod - Actor, Stage Manager

Garry McQuinn - Deputy Stage Manager, Production Manager, Stage Manager

Jean-Baptiste Moliere - Playwright

Anne O'Shaughnessy - Actor

Ralph Peterson - Playwright

Hu Pryce - Actor

John Rayment - Lighting Designer

George Bernard Shaw - Playwright

Loriel Smart - Actor

Bruce Spence - Actor

John Stoddart - Costume Designer, Designer, Set Designer

Ian Suddards - Actor

John Tasker - Director

Murray Taylor - Lighting Operator

Alan Tobin - Actor

Karen Vickery - Actor

Philip Wadds - Lighting Operator

Richard Wherrett - Director

Catherine Wilkin - Actor

  • Othello, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1976
  • Travesties, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 14 February 1976
  • Thark, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 18 December 1975
  • The Revenger's Tragedy, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 21 October 1975

Judith Alexander - Stage Manager

Robert Alexander - Actor

Beatrice Aston - Actor

Douglas Atrill - Assistant Stage Manager, Actor

Alan Ayckbourn - Playwright

Emma Baily - Stage Manager, Deputy Stage Manager, Sound Designer

  • A House is Built, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 6 October 1993
  • Summer of the Aliens, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 24 October 1992
  • Hamlet, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 28 July 1992

Elspeth Ballantyne - Actor

Lucy Bell - Actor

  • Emerald city , Stables Theatre, Darlinghurst, NSW, 18 October 2014
  • The Falls, Stables Theatre, Darlinghurst, NSW, 23 September 2000
  • The Falls, Stables Theatre, Darlinghurst, NSW, June 2000

Allen Bickford - Actor

Steve Bisley - Actor

Ernie Bourne - Actor

Helen Boyd - Costume Designer, Wardrobe Master / Mistress

Bertolt Brecht - Playwright

Don Bridges - Actor

Derrin Brown - Set Designer, Sound Designer, Technician

  • Anna Karenina, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 July 1993
  • Summer of the Aliens, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 24 October 1992
  • Hamlet, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 28 July 1992

Richard Campion - Producer, Director

Peter Carroll - Actor

Bridie Carter - Actor

Peggy Carter - Make-up Artist

Kathryn Chalker - Vocalist, Voice Coach

  • Three Sisters, NIDA Studio, Kensington, NSW, 24 May 1994
  • A House is Built, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 6 October 1993
  • Hamlet, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 28 July 1992

Sydney Conabere - Actor

Ralph Cotterill - Actor

Rex Cramphorn - Director

Lynette Curran - Actor

Maree D'Arcy - Actor

Julia de Plater - Musical Director

Charles Dickens - Author

Arthur Dignam - Actor

Gary Down - Actor, Director

Mervyn Drake - Actor, Composer

Jeanie Drynan - Actor

David Edgar - Adaptor

Neil Fitzpatrick - Actor

  • Mrs Warren's Profession, Marian Street Theatre, Killara, NSW, 2 February 1994
  • Chinchilla, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 November 1981
  • Hamlet, Old Tote Theatre, Kensington, NSW, 1963

Nicholas Forster - Actor

Benjamin Franklin - Actor

David Franklin - Actor

Anne Fraser - Set Designer, Designer, Costume Designer

Marian Frizelle - Actor

Julian Garner - Actor

Bruce George - Composer, Music and Lyrics

William Gluth - Actor

Daphne Grey - Actor

Shaun Gurton - Set Designer, Designer

  • Richard III, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 24 April 2010
  • Close of Play, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 31 May 1980
  • Close of Play, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 18 February 1980

Ron Hackett - Actor

Robert Harling - Playwright

Graham Harvey - Actor

Tracey Higginson - Actor

Norman Hodges - Actor

William Howey - Actor

Phillip Keir - Assistant Director

Angus King - Actor

  • The Falls, Stables Theatre, Darlinghurst, NSW, 23 September 2000
  • The Falls, Stables Theatre, Darlinghurst, NSW, June 2000
  • Twelfth Night, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 26 July 1994

Roger Kirk - Designer, Costume Designer, Set Designer

P. K. Kuo - Scenic Artist, Production Manager, Designer

Debra Lawrance - Actor

Tony Mack - Actor

Lex Marinos - Actor

Alan McBride - Assistant Stage Manager, Stage Manager, Actor

Robert Menzies - Actor

Ferenc Molnar - Playwright

Helen Morse - Actor

Amanda Muggleton - Actor

David Myles - Actor, Director

  • Othello, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1976
  • Travesties, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 14 February 1976
  • The Revenger's Tragedy, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 21 October 1975

David Nettheim - Actor

Derek Nicholson - Lighting Designer

Stephen Oliver - Music and Lyrics

Barry Otto - Actor

Linda Parker - Musician, Pianist

Peter Phelps - Actor

Michele Preshaw - Lighting Designer, Stage Manager

Wendy Robertson - Choreographer

Keith Robinson - Actor

Roland Rocchiccioli - Actor, Playwright, Set Designer, Stage Manager

Lyndel Rowe - Actor

Terry Ryan - Costume Designer

Peter Salmon - Assistant Stage Manager

Gavan Swift - Wardrobe Master / Mistress, Lighting Designer, Lighting Operator

Tony Taylor - Actor

Neville Teede - Director, Actor

Andrew Tighe - Actor

Tony Tripp - Designer, Costume Designer, Set Designer

  • Filumena, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 22 March 1984
  • The Beaux' Stratagem, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 2 May 1978
  • The Nuns, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 September 1976

Geraldine Turner - Actor

Jeff Underhill - Writer, Lyricist, Music and Lyrics

Esther van Doornum - Actor

  • Whale Music, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 13 April 1999
  • Julius Caesar, NIDA Studio, Kensington, NSW, 22 July 1998
  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

James Waites - Researcher

Kerry Walker - Actor

Jennifer West - Actor

  • Under Milk Wood, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 5 September 1978
  • Electra, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 June 1978
  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978

Katy Wild - Actor

Fiona Williams - Stage Manager

Paul Williams - Actor

Frank Wilson - Actor

P.G. Wodehouse - Adaptor

Adrian Wright - Actor

  • Othello, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1976
  • Travesties, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 14 February 1976
  • The Revenger's Tragedy, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 21 October 1975

Darren R. Yap - Director

William Zappa - Actor, Fight Director

May-Brit Akerholt - Dramaturg

Sue Allen - Actor

Jean Anouilh - Playwright

Neil Armfield - Director

  • The Secret River, Anstey Quarry, Tea Tree Gully, SA, 28 February 2017
  • Clouds, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 23 April 1980

James Bailey - Actor, Director

Roy Baldwin - Actor

Andrew Barker - Stage Director, Resident Director, Production Manager

Don Barker - Actor

Natalie Bate - Actor

Detlef Bauer - Assistant Stage Manager, Musician

  • Electra, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 June 1978
  • Ring Round the Moon, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 December 1977

Timothy Beal - Actor

Hilary Bell - Playwright, Writer

  • The Falls, Stables Theatre, Darlinghurst, NSW, 23 September 2000
  • The Falls, Stables Theatre, Darlinghurst, NSW, June 2000

Paul Bertram - Actor

  • Season's Greetings, Marian Street Theatre, Killara, NSW, 26 September 1984
  • Clouds, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 23 April 1980

Pat Bishop - Actor

Genevieve Blanchett - Costume Designer, Set Designer

Maggie Blinco - Actor

Ian Bliss - Actor

  • Richard III, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 24 April 2010
  • Hamlet, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 28 July 1992

Scott Bowie - Actor

John Bowman - Actor

Wiggy Brennan - Artistic Director

Will Camps - Actor

Jacqueline Carden - Sound Designer, Assistant Stage Manager

  • Whale Music, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 13 April 1999
  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

Alexander Carras - Actor, Assistant Stage Manager

Danielle Carter - Actor

  • Anna Karenina, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 July 1993
  • Hamlet, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 28 July 1992

Ron Challinor - Choreographer, Actor

Anton Chekhov - Playwright

Kirsty Child - Actor

Nava Clauscen - Assistant Producer

Reg Coote - Musical Arranger, Sound Artist

Derrick Cox - Designer

Caroline Craig - Actor

Terence Crawford - Actor

Don Crombie - Assistant Producer, Lighting Designer, Director

Blair Cutting - Actor

Helen Dallimore - Actor

  • Tartuffe, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 26 July 2014
  • Twelfth Night, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 26 July 1994

Amelia Davies - Lighting Designer

David Davies - Actor

  • Anna Karenina, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 July 1993
  • Hamlet, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 28 July 1992

Gary Day - Actor

Dorothy de Guise - Actor

Simon Dickeson - Deputy Stage Manager

  • Under Milk Wood, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 5 September 1978
  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978

Michelle Doake - Actor

  • Weather, Q Theatre, Penrith, NSW, 1 March 2006
  • Anna Karenina, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 July 1993

Anne Driscoll - Deputy Stage Manager, Sound Designer

Michael Duffield - Actor

  • Thark, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 18 December 1975
  • Mother Courage, Princess Theatre (1886- ), Melbourne, VIC, 20 June 1973

Carmen Duncan - Actor

Rodney Eagle - Technician, Set Designer

  • Anna Karenina, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 July 1993
  • Hamlet, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 28 July 1992

Laurence Eastwood - Designer

Helen Edmundson - Adaptor

Keith Edmundson - Lighting Designer

  • Close of Play, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 31 May 1980
  • Close of Play, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 18 February 1980

Peter England - Designer

Nick Enright - Playwright, Adaptor

  • A Poor Student, Marian Street Theatre, Killara, NSW, 14 September 2001
  • Electra, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 June 1978

Bob Evans - Assistant Stage Manager

  • Shindig, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 22 April 1975
  • London Assurance, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 17 December 1974

Peter Evans - Assistant Director, Director

  • Tartuffe, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 26 July 2014
  • The Cherry Orchard, NIDA Studio, Kensington, NSW, 23 March 1995

George Farquhar - Playwright

Judi Farr - Actor

Janice Finn - Actor

  • Close of Play, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 31 May 1980
  • Close of Play, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 18 February 1980

Paul Firman - Assistant Stage Manager

  • Thark, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 18 December 1975
  • The Revenger's Tragedy, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 21 October 1975

Tristan Fitzerald - Set and/or Property Maker, Actor, Technician

  • Anna Karenina, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 July 1993
  • Hamlet, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 28 July 1992

Vi Flynn - Costume Designer

Margaret Ford - Actor

Michael Frayn - Translator, Playwright

  • The Cherry Orchard, NIDA Studio, Kensington, NSW, 23 March 1995
  • Clouds, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 23 April 1980

Guy Freer - Musician, Actor

  • The Falls, Stables Theatre, Darlinghurst, NSW, 23 September 2000
  • The Falls, Stables Theatre, Darlinghurst, NSW, June 2000

Martin Friedel - Composer

Christopher Fry - Adaptor

Domenic Galati - Actor

Robert Gard - Singer

Brian Gareh - Lighting Operator

  • The Nuns, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 September 1976
  • Othello, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1976

Jason Geer - Production Manager, Lighting Designer

Judy Gemes - Stage Manager

Georgie Goldstein - Actor

Kerry Goodrich - Technician, Dresser

Louisa Gordon - Set and/or Property Maker, Lighting Operator

Peter Gormly - Assistant Stage Manager

Brett Graham - Lighting Designer

  • The Falls, Stables Theatre, Darlinghurst, NSW, 23 September 2000
  • The Falls, Stables Theatre, Darlinghurst, NSW, June 2000

Simon Gray - Playwright

  • Close of Play, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 31 May 1980
  • Close of Play, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 18 February 1980

Fiona Green - Dramaturg

Susan Grey-Gardner - Head Electrician, Lighting Operator

Sean Hall - Actor

Jonathan Hardy - Actor

Frank Harlow - Production Manager

Bill Harris - Deputy Stage Manager, Lighting Designer

Tweed Harris - Actor

Catherine Hastings - Sound Designer, Lighting Designer

Frank Hauser - Director, Adaptor

Anthony Hawkins - Actor

Glenn Hazeldine - Actor

Anita Hegh - Actor

Jennifer Hitchcock - Costume Designer

Noel Hodda - Actor

Peter Holderness - Lighting Designer

Alex Holmes - Set Designer

Sacha Horler - Actor

  • Anna Karenina, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 July 1993
  • Hamlet, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 28 July 1992

Inge Hornstra - Actor

Patrick Howard - Stage Manager

Malcolm Hughes - Stage Manager

Damion Hunter - Actor

  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997
  • The Jungle, Rehearsal Room 6, NIDA, Kensington, NSW, 5 September 1996

Henrik Ibsen - Playwright

  • Ghosts, Playhouse Theatre, Perth, WA, 7 July 1969
  • Hedda Gabler, Old Tote Theatre, Kensington, NSW, 23 September 1967

Tony Ingersent - Actor

Emma Jackson - Actor

Norman Kaye - Actor

  • Big and Little, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 24 September 1988
  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978

Malcolm Keith - Actor

John Kendall - Actor, Choreographer

  • Vanity Fair, Playhouse Theatre, Perth, WA, 5 June 1969
  • Pygmalion, Playhouse Theatre, Perth, WA, August 1968

Aldo King - Actor

Maggie Kirkpatrick - Actor

Tony Knight - Director, Adaptor

Peter Knowles - Actor

  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997
  • The Jungle, Rehearsal Room 6, NIDA, Kensington, NSW, 5 September 1996

Tanja Kozomara - Deputy Stage Manager, Lighting Designer

  • Julius Caesar, NIDA Studio, Kensington, NSW, 22 July 1998
  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

Ray Lawler - Director, Adaptor

Pauline Lee - Stage Manager

Adam Liberman - Producer

Susie Lindeman - Actor

Gail Louw - Playwright

Betty Lucas - Actor

Martin Lynes - Actor

Joe MacColum - Director, Producer

Todd MacDonald - Actor

Lesley Mackay - Actor

  • Hamlet, Old Tote Theatre, Kensington, NSW, 1963
  • The Crucible, Cell Block Theatre, Darlinghurst, NSW, 1962

Paul Mackay - Deputy Stage Manager, Assistant Stage Manager

  • Electra, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 June 1978
  • Ring Round the Moon, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 December 1977

Tara Mackie - Actor, Wardrobe Master / Mistress, Technician

  • Anna Karenina, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 July 1993
  • Hamlet, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 28 July 1992

Helen Madgwick - Actor

Miles Malleson - Adaptor

Sam Mallet - Composer

Colette Mann - Choreographer

Luciano Martucci - Actor

Monica Maughan - Actor

Travis McMahon - Actor

John McTernan - Actor

Victoria Mielewska - Dialect Coach

David Miller - Stage Manager

  • Filumena, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 22 March 1984
  • Minna Von Barnhelm, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 10 February 1982

Bill Mitchell - Actor

  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997
  • The Jungle, Rehearsal Room 6, NIDA, Kensington, NSW, 5 September 1996

Millie Mullinar - Lighting Designer, Stage Manager

  • Richard III, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 24 April 2010
  • Philistines , NIDA Studio, Kensington, NSW, 21 March 1996

Bill Murdoch - Musician

William Nagle - Actor

Deborah Neville - Actor, Assistant Stage Manager

Robyn Nevin - Actor

Lloyd Norris - Actor

Louis Nowra - Playwright

  • The Jungle, Rehearsal Room 6, NIDA, Kensington, NSW, 5 September 1996
  • Summer of the Aliens, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 24 October 1992

George Ogilvie - Director

  • Thark, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 18 December 1975
  • The Alchemist, Union Hall, Adelaide, SA, 4 March 1972

Stephen Oldfield - Actor

  • The Nuns, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 September 1976
  • Thark, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 18 December 1975

Socratis Otto - Actor

  • Salt, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 3 August 2001
  • The Beaux Stratagem, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 7 October 1999

Maree Paine - Assistant Stage Manager

Luiz Pampolha - Lighting Designer

  • Emerald city , Stables Theatre, Darlinghurst, NSW, 18 October 2014
  • Weather, Q Theatre, Penrith, NSW, 1 March 2006

Karen Pang - Actor

  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997
  • The Jungle, Rehearsal Room 6, NIDA, Kensington, NSW, 5 September 1996

Anne Pendlebury - Actor

Bill Pepper - Voice Coach

Edith Podesta - Choreographer, Actor

Lucas Porter - Technician, Deputy Stage Manager

  • Julius Caesar, NIDA Studio, Kensington, NSW, 22 July 1998
  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

Penny Price - Assistant Stage Manager, Stage Manager

Robert Quentin - Director

Robin Ramsay - Actor

Carol Raye - Actor

Ronald Reid - Actor and Singer, Designer

Kirsty Reilly - Movement Director

Ian Robertson - Assistant Stage Manager, Actor

Mick Rodger - Director, Assistant Director

  • Under Milk Wood, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 5 September 1978
  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978

Julanne Rosbrook - Stage Manager

Joshua Rosenthal - Actor

  • Anna Karenina, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 July 1993
  • Hamlet, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 28 July 1992

Graham Rouse - Actor

Deidre Rubenstein - Actor

  • Richard III, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 24 April 2010
  • Top Girls, Nimrod, Surry Hills, NSW, 18 May 1983

Kelly Ryall - Composer

  • Emerald city , Stables Theatre, Darlinghurst, NSW, 18 October 2014
  • Tartuffe, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 26 July 2014

James Saunders - Actor, Playwright

  • Richard III, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 24 April 2010
  • Bodies, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 23 January 1979

Nick Schlieper - Lighting Designer

  • Richard III, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 24 April 2010
  • Big and Little, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 24 September 1988

Anne Scott Pendlebury - Actor

  • Blithe Spirit, Playhouse, Melbourne, VIC, 17 December 1986
  • Filumena, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 22 March 1984

Peta Sergeant - Actor

Alexandra Shapievsky - Actor

Netta Shaw - Dramaturg

  • A House is Built, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 6 October 1993
  • Anna Karenina, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 July 1993

Glenn Shea - Actor

Richard Brinsley Sheridan - Playwright

Maria Shipley - Actor

Jeremy Silver - Sound Designer

Ross Skiffington - Actor

  • Minna Von Barnhelm, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 10 February 1982
  • Othello, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1976

Carole Skinner - Actor

David Spiller - Assistant Stage Manager

Lauren Steenholdt - Actor

Ian Steigard - Deputy Stage Manager, Lighting Designer

Janie Stewart - Actor

Tom Stoppard - Playwright

Emma Sutherland - Stage Manager, Sound Designer

Richard Sydenham - Actor

Jennie Tate - Designer

  • The Falls, Stables Theatre, Darlinghurst, NSW, 23 September 2000
  • The Falls, Stables Theatre, Darlinghurst, NSW, June 2000

Matthew Tunchon - Lighting Designer

Simon Van Der Stap - Actor

Tasma Walton - Actor

Julie Warn - Stage Manager

Tessa Wells - Actor

Elizabeth West - Actor

Liane Wilcher - Set and/or Property Maker, Designer

Daryl Wilkinson - Stage Manager

  • The Nuns, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 September 1976
  • Travesties, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 14 February 1976

Daryl Wilkinson - Actor

Michael Wilkinson - Designer, Set Designer

Tennessee Williams - Playwright

Graham Wills - Costume Designer

Scott Witt - Actor, Movement Director, Fight Director

  • The Secret River, Anstey Quarry, Tea Tree Gully, SA, 28 February 2017
  • Tartuffe, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 26 July 2014

Benjamin Wright - Production Manager, Sound Designer

Duncan Young - Actor

Michelle - Designer

Peter Adams - Actor

Georgia Adamson - Actor

David Addenbrooke - Director

Charlotte Alexander - Actor

  • Hamlet, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 28 July 1992

Kaoru Alfonso - Set Designer

  • Georgia, The Street Theatre, Acton, ACT, 9 March 2005

Michael Ambler - Set and/or Property Maker

Melanie Anderson - Assistant Stage Manager

Sandra Anderson - Scenic Artist

Carson Andreas - Set Designer

Kelan Angel - Actor

Margaret Anketell - Actor

Aleksei Arbuzov - Playwright

  • The Promise, Playhouse Theatre, Perth, WA, 14 August 1968

Vito Arena - Actor, Assistant Stage Manager

Tim Aris - Actor

  • Anna Karenina, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 July 1993

John Armstrong - Actor

Leith Arundel - Actor

  • Georgia, The Street Theatre, Acton, ACT, 9 March 2005

Paula Arundell - Actor

Kate Aubrey - Associate Designer

  • Tartuffe, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 26 July 2014

Norman Ayrton - Director

Alice Babidge - Designer

  • Weather, Q Theatre, Penrith, NSW, 1 March 2006

Elizabeth Backhouse - Playwright

Helmut Bakaitis - Actor

Robert Baldick - Translator

  • The Nuns, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 September 1976

Craig Ball - Actor

Jeremy Ball - Actor

Janis Balodis - Dramaturg

Gavin Barbey - Designer

Lyndel Barkla - Stage Manager

  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

Jo Barry - Actor

  • Pygmalion, Playhouse Theatre, Perth, WA, August 1968

Paul Barry - Actor

George Batson - Playwright

Nicholas Bavarelli - Musician

Gary Baxter - Playwright

  • Weather, Q Theatre, Penrith, NSW, 1 March 2006

Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais - Playwright

Micki Beckett - Actor

  • Georgia, The Street Theatre, Acton, ACT, 9 March 2005

Liam Bell - Actor

  • Richard III, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 24 April 2010

Nicholas Bell - Actor

  • Richard III, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 24 April 2010

James Belton - Actor

Susan Benfer - Assistant Stage Manager

Leah Bennetts - Wardrobe Master / Mistress

  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

Josef Ber - Actor

Nicholas Berg - Actor

Alan Bickford - Actor

Matthew Binnie - Stage Manager

Keith Birney - Actor

Wendy Blacklock - Actor

Paul Blackwell - Actor

Douglas Blaikie - Actor

  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

Julia Blake - Actor

  • Weather, Q Theatre, Penrith, NSW, 1 March 2006

Raymond Blanco - Actor

Harry Bluck - Musical Director

  • Vanity Fair, Playhouse Theatre, Perth, WA, 5 June 1969

Graeme Blundell - Director

  • Filumena, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 22 March 1984

Michael Boddy - Actor

Bruce Bolton - Production Coordinator

Valma Bolton - Actor

  • Electra, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 June 1978

Tristan Borrer - Actor

  • Chinchilla, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 November 1981

Guy Bottroff - Set and/or Property Maker

Ken Boucher - Director

Dion Boucicault Snr. - Playwright

Adrian Bourke - Lighting Designer

Claire Bourke - Assistant Stage Manager, Actor

  • The Jungle, Rehearsal Room 6, NIDA, Kensington, NSW, 5 September 1996

Andrew Bovell - Playwright

Humphrey Bower - Actor

  • Richard III, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 24 April 2010

Pip Boyce - Actor

Jo Boyer - Assistant Stage Manager

Damian Bradford - Actor

Rachael Braine - Actor

Adam Breau - Actor

Jeremy Brennan - Actor

  • The Jungle, Rehearsal Room 6, NIDA, Kensington, NSW, 5 September 1996

Joshua Brennan - Actor

Geordie Brookman - Director

Nicholas Brown - Actor

Peter Browne - Actor

Joan Bruce - Actor

  • Why Me?, Marian Street Theatre, Killara, NSW, 1 June 1988

Miles Buchanan - Actor

Richard Buckham - Director

Helen Buday - Actor

Ray Burgess - Actor

  • Mother Courage, Princess Theatre (1886- ), Melbourne, VIC, 20 June 1973

Marcella Burgoyne - Actor

  • Vanity Fair, Playhouse Theatre, Perth, WA, 5 June 1969

Brandon Burke - Actor

  • The Magistrate, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 January 1977

Gordon Burns - Designer

Jaydan Bush - Actor

Mitchell Butel - Actor

  • Emerald city , Stables Theatre, Darlinghurst, NSW, 18 October 2014

Kelly Butler - Actor

  • Hamlet, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 28 July 1992

Roderic Byrnes - Actor

Vanessa Campbell - Stage Manager

  • Hamlet, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 28 July 1992

Lainie Cann - Properties Master / Mistress

  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

Elena Carapetis - Actor

Gia Carides - Actor

Mark Carpenter - Lighting Designer

Gerard Carroll - Actor

  • Anna Karenina, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 July 1993

Tamsin Carroll - Actor

Jennifer Carseldine - Designer

Septimus Caton - Actor

Josephine Caust - Actor

Linda Cernigoi - Deputy Stage Manager

  • Filumena, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 22 March 1984

John Cervenka - Designer

  • Overruled, AMP Theatrette, Sydney, NSW, 1971

Elizabeth Chance - Actor

Judith Chaplin - Actor

Betty Cheal - Actor

  • Thark, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 18 December 1975

Anna Cherry - Designer

  • Hamlet, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 28 July 1992

Pierre Ambroise Francois Choderlos de Laclos - Writer

Jason Chong - Actor

Chris Christensen - Actor

Stella Christianos - Dramaturg

Judy Christopherson - Sound Composer

Caryl Churchill - Playwright

  • Top Girls, Nimrod, Surry Hills, NSW, 18 May 1983

Jennifer Claire - Actor

  • Mother Courage, Princess Theatre (1886- ), Melbourne, VIC, 20 June 1973

John Clark - Director

Liam Clarke - Actor

Stephen Clarke - Actor

  • Anna Karenina, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 July 1993

Faith Clayton - Actor

  • Ghosts, Playhouse Theatre, Perth, WA, 7 July 1969

Rachel Cleland - Actor

Harald Clemen - Director

  • Big and Little, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 24 September 1988

Rosalba Clemente - Actor

Joseph Clements - Actor

Laurence Clifford - Actor

Jen Cloher - Actor

Nikki Coghill - Actor

  • Filumena, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 22 March 1984

Tim Colclough - Production Coordinator

  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

Alastair Colgrave - Composer

  • The Jungle, Rehearsal Room 6, NIDA, Kensington, NSW, 5 September 1996

June Collis - Actor

John Comeadow - Lighting Designer

Stephen Comey - Actor

William Congreve - Author

Chris Connelly - Actor

  • Filumena, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 22 March 1984

Tom Considine - Actor

Roma Conway - Singer

Adam Cook - Director

Brian Cook - Actor

Hazel Cook - Actor

  • Pygmalion, Playhouse Theatre, Perth, WA, August 1968

Shaka Cook - Actor

Ian Cookesley - Production Manager

Damien Cooper - Sound Designer

David Copping - Actor, Stage Manager

Anna Cordingley - Designer

  • Tartuffe, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 26 July 2014

Marcus Corowa - Actor

Raimondo Cortese - Playwright

Anna Costello - Actor

Justin Stewart Cotta - Actor

Roger Covell - Musical Arranger

Noel Coward - Playwright

Robert Cowin - Actor and Singer

Constance Cox - Adaptor

  • Vanity Fair, Playhouse Theatre, Perth, WA, 5 June 1969

Laurence Coy - Assistant Director

  • Anna Karenina, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 July 1993

Harriet Craig - Actor

Stuart Crane - Mechanist

David Crann - Actor

  • Pygmalion, Playhouse Theatre, Perth, WA, August 1968

Rhonda Cressey - Actor

Barry Creyton - Actor

Penelope Crisp - Set and/or Property Maker

  • Hamlet, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 28 July 1992

Lawrence Crockford - Actor and Singer

Lillian Crombie - Actor

Jeanette Cronin - Actor

  • Big and Little, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 24 September 1988

Stephen Crossley - Production Manager

  • Georgia, The Street Theatre, Acton, ACT, 9 March 2005

Flora Curran - Movement Director

Stephen Curtis - Set Designer

Eamon D'Arcy - Designer

  • Clouds, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 23 April 1980

Virginia Das-Neves - Costume Assistant

Liam Daughtry - Actor

Gloria Dawn - Actor

  • Mother Courage, Princess Theatre (1886- ), Melbourne, VIC, 20 June 1973

Jules Dawson - Actor

Celia de Burgh - Actor

Eduardo de Filippo - Playwright

  • Filumena, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 22 March 1984

Michel de Greef - Actor

  • Pygmalion, Playhouse Theatre, Perth, WA, August 1968

Alma De Groen - Dramaturg

Hugo de Guzman - Actor

Kim De Lury - Actor

Kevin de Zilva - Sound Designer

  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

Michaela Deacon - Assistant Stage Manager

  • Richard III, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 24 April 2010

Michelle Deake - Actor

Nathaniel Dean - Actor

Mercia Deane-Johns - Actor

  • Electra, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 June 1978

Alan Dearth - Actor

  • Hamlet, Old Tote Theatre, Kensington, NSW, 1963

Jacqueline Delmege - Actor

  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

Rory Dempster - Lighting Designer

Michael Denkha - Actor

Paul Dessau - Composer

  • Mother Courage, Princess Theatre (1886- ), Melbourne, VIC, 20 June 1973

Meg Deyell - Stage Manager

  • Richard III, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 24 April 2010

Deanna Dickover - Actor

Desmond Digby - Designer

  • Hamlet, Old Tote Theatre, Kensington, NSW, 1963

Zoe Dimakis - Actor

Denise Dingwall - Actor

  • Pygmalion, Playhouse Theatre, Perth, WA, August 1968

Janice Dinnen - Actor

  • Hamlet, Old Tote Theatre, Kensington, NSW, 1963

Frances Djulibing - Actor

Ken Done - Designer

  • Emerald city , Stables Theatre, Darlinghurst, NSW, 18 October 2014

Kevin Donohoe - Actor

Ross Dovey - Percussionist

Susanna Dowling - Assistant Director

  • Tartuffe, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 26 July 2014

Vanessa Downing - Actor

Betty Druitt - Wardrobe Master / Mistress

Jodie Dry - Actor

Mary Duchesne - Choreographer

  • Chinchilla, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 November 1981

Patrick Duggin - Set and/or Property Maker

Beverley Dunn - Actor

Briony Dunn - Assistant Director

Frances Dunn - Actor

Marian Dworakowski - Assistant Director

  • Big and Little, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 24 September 1988

Simon Dwyer - Deputy Stage Manager

Tommy Dysart - Actor

  • Filumena, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 22 March 1984

Peter Eades - Lighting Operator

Nicholas Eadie - Actor

Brendan Ebejer - Actor

George Eliot - Author

Tim Eliott - Actor

Jo Elliot - Stage Manager

Joelene Elliott - Costume Assistant, Technician

  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

Jenny Enilane - Stage Manager

Robert Essex - Actor

Gail Evans - Actor

  • Mother Courage, Princess Theatre (1886- ), Melbourne, VIC, 20 June 1973

Jon Ewing - Actor

Michelle Fallon - Designer

Tom Farley - Actor

Melinda Fedorow - Assistant Stage Manager

  • Big and Little, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 24 September 1988

Victoria Feitscher - Designer

  • Top Girls, Nimrod, Surry Hills, NSW, 18 May 1983

Rosemary Ferguson - Actor

David Field - Actor

Michael Filler - Lighting Operator

Robyn Fincham - Assistant Lighting Designer

Neil Finlayson - Lighting Operator

Judith Firth - Costume Designer, Associate Producer

Len Fisher - Lighting Designer

  • Mother Courage, Princess Theatre (1886- ), Melbourne, VIC, 20 June 1973

Stephanie Fisher - Stage Manager

Justin Fleming - Adaptor

  • Tartuffe, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 26 July 2014

Sophie Fletcher - Costume Designer

  • Emerald city , Stables Theatre, Darlinghurst, NSW, 18 October 2014

Peter Flett - Actor

  • Mother Courage, Princess Theatre (1886- ), Melbourne, VIC, 20 June 1973

Sheila Florance - Actor

Leon Ford - Actor

  • Tartuffe, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 26 July 2014

Peter Ford - Assistant Stage Manager

  • Travesties, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 14 February 1976

Lynette Forday - Actor

Steve Francis - Sound Designer

Daniel Frederiksen - Actor

Jan Friedl - Actor

  • Travesties, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 14 February 1976

Brian Friel - Translator

Colin Friels - Actor

Michael Fuller - Movement Director

Robert Fulton - Actor

  • Hamlet, Old Tote Theatre, Kensington, NSW, 1963

Stephen Gadlabardi Goldsmith - Actor

Dominic Galati - Actor

  • Britannicus, NIDA Studio, Kensington, NSW, 23 April 1992

David Gallen - Assistant Stage Manager

  • Filumena, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 22 March 1984

Sharna Galvin - Assistant Director

Charlie Garber - Actor

  • Tartuffe, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 26 July 2014

Jeremy Garling - Sound Designer

John Garrett - Actor

Vivienne Garrett - Actor

  • Top Girls, Nimrod, Surry Hills, NSW, 18 May 1983

Sara Gaynor - Technician

Cyril Gely - Playwright

  • Diplomacy, Ensemble Theatre (1960-), Kirribilli, NSW, 23 March 2018

Pam Gems - Playwright

  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

Judy Genes - Stage Manager

Ian Giles - Director

  • The Nuns, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 September 1976

Nicholas Gillott - Actor and Singer

Trevlyn Gilmour - Deputy Stage Manager

Stephen Goddard - Technician

  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

John Goffredo - Actor

  • Chinchilla, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 November 1981

David Goldstraw - Lighting Operator

  • Filumena, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 22 March 1984

Terri Gonzalez - Lighting Designer

  • Whale Music, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 13 April 1999

Rachel Gordon - Actor

Maxim Gorky - Playwright

Kerrie Gotto - Actor

  • Pygmalion, Playhouse Theatre, Perth, WA, August 1968

Michael Gow - Actor

  • Big and Little, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 24 September 1988

Philippa Gowen - Technician

  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

Charmian Gradwell - Voice Coach

Iain Grandage - Composer

John Gray - Actor

  • Hamlet, Old Tote Theatre, Kensington, NSW, 1963

Vivean Gray - Actor

  • Thark, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 18 December 1975

Richard Green - Consultant

John Gregg - Actor

  • Hamlet, Old Tote Theatre, Kensington, NSW, 1963

Kate Grenville - Author

Jeremy Grogan - Actor

Kim Gyngell - Actor

Rita Haddad - Assistant Stage Manager

Lynette Haddrick - Actor

Anne Haddy - Actor

  • Bodies, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 23 January 1979

James Hagan - Actor

Enken Hagge - Dresser

Geraldine Hakewill - Actor

  • Tartuffe, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 26 July 2014

Willis Hall - Adaptor

  • Filumena, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 22 March 1984

Christopher Hampton - Playwright

Robert Hanson - Set Designer

  • Shindig, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 22 April 1975

Stephin Hargreave - Actor

  • The Magistrate, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 January 1977

Pieta Harris - Wardrobe Master / Mistress

Michael Harrison - Lighting Designer

Tony Harrison - Translator

Wayne Harrison - Director

Michael Harrop - Actor

Michael Harrs - Actor

Cathy Hart - Assistant Stage Manager

  • Whale Music, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 13 April 1999

Kathryn Hartman - Actor

Helen Hassell - Musician

John Hassell - Musician

Amy Haviland - Costume Assistant

  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

Esther Marie Hayes - Costume Designer

  • Richard III, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 24 April 2010

Peter Hayes - Actor, Assistant Director

  • Hamlet, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 28 July 1992

Peter Damien Hayes - Actor

  • Georgia, The Street Theatre, Acton, ACT, 9 March 2005

Ric Hearder - Actor

  • Pygmalion, Playhouse Theatre, Perth, WA, August 1968

Sophie Heathcote - Actor

Miranda Heckenberg - Set Designer

Douglas Hedge - Actor

Genevieve Hegney - Actor

  • Whale Music, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 13 April 1999

Bob Herbert - Playwright

Avigail Herman - Composer

Peter Hernfield - Actor

Ted Hetherington - Director

  • Overruled, AMP Theatrette, Sydney, NSW, 1971

Dorothy Hewett - Playwright

John Heywood - Actor

Brett Hicks-Maitland - Actor

Scott Higgins - Actor

  • Chinchilla, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 November 1981

Michael Hill - Assistant Director

Julio Himede - Costume Assistant

  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

Phillip Hinton - Actor

  • Othello, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1976

Sally Hitchcock - Assistant Stage Manager

  • Richard III, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 24 April 2010

Tom Hobbs - Actor

  • Tartuffe, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 26 July 2014

Shane Hodges - Production Manager

Roger Hodgman - Director

Fiona Holley - Set Designer

Cherylynn Holmes - Costume Designer

  • Georgia, The Street Theatre, Acton, ACT, 9 March 2005

Jim Holt - Actor

Harold Hopkins - Actor

John Hopkins - Actor and Singer

Gabrielle Hornhardt - Production Manager

Nilda Hoven - Director

Andrew Howard - Sound Operator/Engineer

Edward Howell - Actor

  • The Magistrate, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 January 1977

Mark Howett - Lighting Designer

Elaine Hudson - Actor

Dusty Hughes - Translator

Hamish Hughes - Actor

  • Mother Courage, Princess Theatre (1886- ), Melbourne, VIC, 20 June 1973

Trevor Hughes - Actor

Wendy Hughes - Actor

  • Mother Courage, Princess Theatre (1886- ), Melbourne, VIC, 20 June 1973

Kirstie Hutton - Actor

Paul Ireland - Actor

  • Richard III, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 24 April 2010

Ellis Irving - Actor

  • Hamlet, Old Tote Theatre, Kensington, NSW, 1963

Andrew Ivanov - Lighting Designer

Kevin Jackson - Assistant Director

Paul Jackson - Lighting Designer

  • Tartuffe, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 26 July 2014

Robert Jago - Actor

  • Tartuffe, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 26 July 2014

David James - Actor

Trevor Jamieson - Musical Arranger

Rebecca Jee - Dramaturg

Aaron Jeffery - Actor

  • Hamlet, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 28 July 1992

Bill Jeffrey - Assistant Stage Manager

Bill Jeffreys - Actor and Singer

Christine Jeston - Actor

Alan John - Musician

Chris Johnson - Director

  • Top Girls, Nimrod, Surry Hills, NSW, 18 May 1983

Karen Johnson - Choreographer

Samuel Johnson - Sound Designer, Lighting Designer

Andrew Lawson Johnston - Composer

Phillip Johnston - Composer

  • The Falls, Stables Theatre, Darlinghurst, NSW, June 2000

Rachel Johnston - Musician

Paul Jonas - Actor

  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978

Anthony Jones - Costume Designer

  • Big and Little, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 24 September 1988

Gillian Jones - Actor

  • Big and Little, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 24 September 1988

Kellie Jones - Wardrobe Master / Mistress

Ben Jonson - Playwright

Roger Joyce - Assistant Director

Michael Kaempff - Stage Manager

  • Big and Little, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 24 September 1988

Paul Kathner - Designer

Andrew Kattie - Mechanist

Penelope Keenan - Actor

Fay Kelton - Actor

  • The Magistrate, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 January 1977

Jim Kemp - Actor

Bruce Kerr - Actor

  • Othello, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1976

Guillermo Keys-Arenas - Choreographer

Andrew Kinch - Lighting Operator

  • Hamlet, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 28 July 1992

David King - Composer

John King - Costume Designer

Juliette Kingcott - Lighting Operator

  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

Emma Kingsbury - Set Designer, Costume Designer

Robbie Klaesi - Assistant Stage Manager

Frederick Knott - Playwright

Chris Kohn - Dramaturg

  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

David Koumans - Actor

Bert La Bonte - Actor

  • Richard III, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 24 April 2010

Kenneth Laird - Actor

  • The Magistrate, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 January 1977

Tom Lake - Actor

  • Mother Courage, Princess Theatre (1886- ), Melbourne, VIC, 20 June 1973

Carlton Lamb - Actor

  • Britannicus, NIDA Studio, Kensington, NSW, 23 April 1992

Tony Lamplough - Stage Manager

Allan Lander - Actor

Daniel Lander - Actor

Rachel Lang - Designer

Veronica Lang - Actor

James Langman - Assistant Stage Manager

  • Electra, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 June 1978

Martin Langthorne - Deputy Stage Manager

Suzanne Large - Sound Designer

Ningali Lawford Wolf - Actor

Odile Le Clezio - Actor

  • Top Girls, Nimrod, Surry Hills, NSW, 18 May 1983

Maxine Le Guier - Stage Manager

Matthew Le Nevez - Actor

Donna Lee - Actor

  • The Magistrate, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 January 1977

Joey Leonard - Actor

Ewen Leslie - Actor

  • Richard III, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 24 April 2010

Gotthold Lessing - Playwright

Adele Lewin - Actor

  • Electra, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 June 1978

Jo Lewis - Set Designer

  • Whale Music, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 13 April 1999

Lee Lewis - Director

  • Emerald city , Stables Theatre, Darlinghurst, NSW, 18 October 2014

John Ley - Actor

  • Othello, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1976

Paul Leyden - Actor

  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

Armando Licul - Assistant Stage Manager

Mark Little - Actor

Frank Lloyd - Actor

Tom Long - Actor

Federico Garcia Lorca - Playwright

Simone Lourey - Voice Coach

  • The Jungle, Rehearsal Room 6, NIDA, Kensington, NSW, 5 September 1996

Adam Lowe - Stage Manager

  • Anna Karenina, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 July 1993

Craig Lucas - Playwright

James Lugton - Actor

  • Diplomacy, Ensemble Theatre (1960-), Kirribilli, NSW, 23 March 2018

Fiona Lukac - Unknown

Stuart Lumsden - Actor

Gavin Lunt - Actor

David Lyons - Actor

Donald MacDonald - Actor

Robert David MacDonald - Playwright

  • Chinchilla, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 November 1981

Julia MacDougall - Actor

  • Britannicus, NIDA Studio, Kensington, NSW, 23 April 1992

Ian Mackenzie-Thurley - Actor, Assistant Director

  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

Gerard Maguire - Actor

Tessa Mallos - Actor

Ruth Maloney - Mechanist

Peter Mander - Musician

  • Electra, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 June 1978

Eduardo Manet - Playwright

  • The Nuns, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 September 1976

Christian Manon - Actor

Michael Manuell - Stage Manager

  • Clouds, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 23 April 1980

Natasha Marich - Deputy Stage Manager

  • Hamlet, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 28 July 1992

Herbie Marks - Musician

Andrew Martin - Actor

Frederick May - Translator

Bob Maza - Actor, Songwriter

  • Clouds, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 23 April 1980

Joy Mboya - Voice Coach

Michael McCabe - Sound Operator/Engineer

John McCallum - Musician

Catherine McClements - Actor

Fiona McConchie - Mechanist

Melissa McCoy - Actor

Robert McDarra - Actor

  • Hamlet, Old Tote Theatre, Kensington, NSW, 1963

Ian McDonald - Composer

  • Richard III, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 24 April 2010

Judith McGrath - Actor

  • Electra, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 June 1978

Sue McIntyre - Stage Manager

  • Thark, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 18 December 1975

Kate McKay - Lighting Operator

Kerry McKay - Actor

  • Chinchilla, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 November 1981

Malcolm McKay - Actor

Sally McKenzie - Actor

  • Top Girls, Nimrod, Surry Hills, NSW, 18 May 1983

Barry McKimm - Musician

Spencer McLaren - Actor

David McLean - Mechanist

Robin McLeavy - Actor

Rona McLeod - Actor

Marc McManus - Actor

  • Hamlet, Old Tote Theatre, Kensington, NSW, 1963

Babs McMillan - Actor

Leith McPherson - Voice Coach, Assistant Director

  • Richard III, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 24 April 2010

Peter McPhie - Actor

Peter Merrill - Actor

Charles Mesure - Actor

Edgar Metcalfe - Director

John Meyer - Set and/or Property Maker

Julian Meyrick - Assistant Director

Martine Micklem - Wardrobe Master / Mistress

Jean-Pierre Mignon - Director

Rodney Milgate - Playwright

Edna St Vincent Millay - Playwright

Arthur Miller - Playwright

Dylan Miller - Actor

Lydia Miller - Actor

Robin Miller - Lyricist

  • Vanity Fair, Playhouse Theatre, Perth, WA, 5 June 1969

Roger Milner - Actor

Katrina Milosevic - Actor

Anthony Minghella - Playwright

  • Whale Music, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 13 April 1999

Phil Miolin - Actor

Di Misirdjieff - Stage Manager

Jane Miskovic - Choreographer

Heather Mitchell - Actor

Jane Mitchell - Lighting Designer

  • Anna Karenina, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 July 1993

Jason Montgomery - Actor

Colin Moody - Actor

Julia Moody - Vocalist

Mary Moore - Designer

Kenneth Moraleda - Actor

Wayne Moran - Actor

  • Britannicus, NIDA Studio, Kensington, NSW, 23 April 1992

Geoff Morrell - Actor

  • Big and Little, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 24 September 1988

Max Morrell - Assistant Stage Manager, Actor

Michael Morrell - Assistant Stage Manager

  • The Nuns, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 14 September 1976

Peter Morrell - Stage Manager

Lester Morris - Actor

Peter Morris - Actor

Nicol Morrow - Technical Manager

  • The Jungle, Rehearsal Room 6, NIDA, Kensington, NSW, 5 September 1996

Ben Mortley - Actor

Natasha Moszenin - Voice Coach

Brenton Mouy - Percussionist

Martin Mowlan - Actor

Kate Mulvany - Actor

  • Tartuffe, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 26 July 2014

Liz Mundell - Assistant Stage Manager

Gareth Mundy - Mechanist

Malcolm Munro - Costume Designer, Set Designer

  • Othello, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1976

Sanne Munting - Actor

Anne C. Murch - Translator

Graeme Murphy - Choreographer

John Murphy - Actor

David Murray - Actor

Grahame Murray - Lighting Designer

  • Clouds, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 23 April 1980

Peta Murray - Playwright

  • Salt, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 3 August 2001

Ansuya Nathan - Actor

  • Whale Music, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 13 April 1999

Helen Neeme - Actor

Kristina Nehm - Actor

Julieanne Newbould - Actor

  • Why Me?, Marian Street Theatre, Killara, NSW, 1 June 1988

Zahra Newman - Actor

  • Richard III, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 24 April 2010

Matthew Newton - Actor

  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

Areste Nicola - Set and/or Property Maker

Christa Nicola - Actor

  • Whale Music, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 13 April 1999

Carl Nilsson-Polias - Actor

  • Richard III, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 24 April 2010

Dorian Nkono - Actor

  • The Jungle, Rehearsal Room 6, NIDA, Kensington, NSW, 5 September 1996

Trisha Noble - Actor

Myra Noblett - Actor

Steve Nolan - Designer

  • Bodies, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 23 January 1979

Adrian Norman - Assistant Director

John Norman - Actor

Gavin Norris - Production Manager

Terry Norris - Actor

  • Weather, Q Theatre, Penrith, NSW, 1 March 2006

Natalia Novikova - Actor

Carol Nuttall - Costume Assistant

Christine O'Connor - Actor

Jillian O'Dowd - Actor

Fletcher O'Leary - Actor

  • Richard III, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 24 April 2010

Genevieve O'Reilly - Actor

Greg O'Reilly - Head Mechanist

Sean O'Shea - Actor

  • Tartuffe, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 26 July 2014

Matthew O'Sullivan - Actor

  • Chinchilla, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 November 1981

Roger Oakley - Actor

  • Richard III, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 24 April 2010

Paula Odlum - Actor

Tom Oliver - Actor

Max Osbiston - Actor

  • The Magistrate, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 January 1977

Moffatt Oxenbould - Director

Stephen Page - Artistic Supervisor

Karen Palmer - Sound Designer

Nicholas Papademetriou - Actor

Claire Paradine - Actor

Susie Parker - Voice Coach

  • The Jungle, Rehearsal Room 6, NIDA, Kensington, NSW, 5 September 1996

Philip Parsons - Dramaturg

Don Pascoe - Actor

Kelly Paterniti - Actor

  • Emerald city , Stables Theatre, Darlinghurst, NSW, 18 October 2014

Barry Pearce - Actor

  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978

Caroline Pearson - Actor, Stage Manager

  • Pygmalion, Playhouse Theatre, Perth, WA, August 1968

Noel Pelly - Unknown

Meredith Penman - Actor

  • Richard III, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 24 April 2010

Lisa Perez - Actor

Grant Petrusevics - Mechanist

Martin Phelan - Actor

Robert Philippe - Actor

Anna Phillips - Actor

Anthony Phillips - Costume Designer

Barbara Phillips - Actor

Gumpy Phillips - Actor

  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978

Patrick Phillips - Voice Coach

Redmond Phillips - Actor

  • The Magistrate, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 January 1977

Simon Phillips - Director

  • Richard III, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 24 April 2010

James Pierce - Actor

  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

Mathew Pierce - Actor

  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

Damian Pike - Actor

Arthur Wing Pinero - Playwright

  • The Magistrate, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 January 1977

Richard Piper - Actor

Luigi Pirandello - Playwright

Grant Pisani - Sound Designer

Walter Plinge - Actor

Dara Podjarski - Actor

Tony Poli - Actor

Bruce Pollack - Fight Director

Susie Porter - Actor

Ivan Potas - Stage Manager

John Powers - Playwright

  • Shindig, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 22 April 1975

John Pratt - Actor

Valma Pratt - Actor

  • Filumena, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 22 March 1984

Rachael Presdee - Stage Manager

  • Whale Music, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 13 April 1999

Catherine Preston - Assistant Stage Manager

  • Chinchilla, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 November 1981

John Preston - Actor and Singer

Stanley Price - Playwright

  • Why Me?, Marian Street Theatre, Killara, NSW, 1 June 1988

Joanne Priest - Actor

  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

Richard Prins - Set Designer

  • Mother Courage, Princess Theatre (1886- ), Melbourne, VIC, 20 June 1973

Robert Pulz - Lighting Operator

Johnny Quinn - Actor

  • Filumena, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 22 March 1984

Josh Quong Tart - Actor

Pamela Rabe - Actor

  • Salt, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 3 August 2001

Jean Racine - Playwright

  • Britannicus, NIDA Studio, Kensington, NSW, 23 April 1992

Alexander Ramsay - Electrician

Robert Randall - Actor

Steven Rassios - Actor

David Ravenswood - Actor

  • Othello, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1976

Andrew Raymond - Costume Designer

Miriam Ready - Dresser

Marie Redshaw - Actor

Don Reid - Actor

Kristy Reily - Movement Director

  • Hamlet, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 28 July 1992

Peter Reynolds - Actor

  • Overruled, AMP Theatrette, Sydney, NSW, 1971

Elmer Rice - Playwright

Julie Richardson - Assistant Stage Manager

Kirstie Rickwood - Technician

  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

Janet Robertson - Movement Director

Gavin Robins - Movement Director

Mark Robinson - Assistant to the Director

  • Clouds, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 23 April 1980

Nicole Robinson - Stage Manager

David Robson - Actor

Andrew Rodoreda - Actor

Sarah Roe - Technician

John Romeril - Dramaturg

Julie Rose - Translator

  • Diplomacy, Ensemble Theatre (1960-), Kirribilli, NSW, 23 March 2018

Phillip Ross - Actor

  • The Magistrate, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 January 1977

Kyle Rowling - Choreographer

Geoffrey Rush - Mime Consultant

  • Clouds, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 23 April 1980

Louise Rush - Actor

  • Othello, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1976

Dot Russell - Stage Manager

  • Georgia, The Street Theatre, Acton, ACT, 9 March 2005

Sue Russell - Costume Designer

  • Shindig, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 22 April 1975

Susan Russell - Actor

  • Mother Courage, Princess Theatre (1886- ), Melbourne, VIC, 20 June 1973

Sonia Rutman - Stage Manager

Nicholas Ryan - Actor

  • Why Me?, Marian Street Theatre, Killara, NSW, 1 June 1988

Traleen Ryan - Set and/or Property Maker

  • Hamlet, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 28 July 1992

Barbara Sambell - Soprano

Gary Samolin - Actor

Dorotka Sapinska - Designer

  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

Justine Saunders - Actor

Garry Scale - Actor

Tess Schofield - Costume Designer

Peter Schultz - Set Designer

  • Big and Little, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 24 September 1988

John Schwartz - Actor

  • The Jungle, Rehearsal Room 6, NIDA, Kensington, NSW, 5 September 1996

David Scott - Actor

Doug Scroope - Actor

Belinda Sculley - Actor

Sean Scully - Actor

  • Mother Courage, Princess Theatre (1886- ), Melbourne, VIC, 20 June 1973

Celina Sculthorpe - Deputy Stage Manager

  • Whale Music, NIDA Theatre, Kensington, NSW, 13 April 1999

John Seal - Percussionist

Ted Secombe - Drummer

David Sheard - Actor

Jill Shearer - Playwright

  • Georgia, The Street Theatre, Acton, ACT, 9 March 2005

Tony Sheldon - Actor

  • A Poor Student, Marian Street Theatre, Killara, NSW, 14 September 2001

Judy Shepherd-Pemell - Stage Manager

  • Othello, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1976

Amanda Shillabeer - Actor

Alex Sideratos - Actor

  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

Martine Simmonds - Wardrobe Master / Mistress, Actor

  • Hamlet, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 28 July 1992

Warwick Sims - Actor and Singer

Iain Sinclair - Actor

Sebastien Skubala - Actor

Julian Slade - Composer

  • Vanity Fair, Playhouse Theatre, Perth, WA, 5 June 1969

Russell Smith - Actor

  • Tartuffe, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 26 July 2014

Johannah Sonenberg - Actor

  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978

Sophocles - Playwright

  • Electra, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 13 June 1978

Alexandra Souvlis - Stage Manager

Mark Spain - Actor

Nathan Spencer - Actor

Kenneth Spiteri - Actor

  • Georgia, The Street Theatre, Acton, ACT, 9 March 2005

Boyd Spradbury - Actor

Freya Stafford - Actor

Austin Steele - Playwright

Sally Steele - Technician

Ian Stenlake - Actor

Christine Stephen Daly - Actor

  • Anna Karenina, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 July 1993

Elissa Stephens - Actor

William Stevenson - Actor

  • Othello, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1976

Penelope Stewart - Actor

Sophie Stewart - Actor

  • Hamlet, Old Tote Theatre, Kensington, NSW, 1963

John Stone - Actor

Gary Stonehouse - Assistant Director

Peter Stratford - Actor

  • Othello, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1976

Botho Strauss - Playwright

  • Big and Little, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 24 September 1988

Wendy Strehlow - Actor

Preston Struthers - Mechanist

Raymond Sullivan - Actor

Matthew Sunderland - Actor

Peter Sutherland - Stage Manager

  • The Jungle, Rehearsal Room 6, NIDA, Kensington, NSW, 5 September 1996

Susan Swinford - Actor

  • Overruled, AMP Theatrette, Sydney, NSW, 1971

John Millington Synge - Playwright

George Tabori - Adaptor

Ben Tari - Actor

Nick Tate - Actor

  • Filumena, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 22 March 1984

Harry Tawse - Assistant Stage Manager

  • Othello, Russell Street Theatre, Melbourne, VIC, 29 June 1976

Colin Taylor - Actor

Crispin Taylor - Assistant Director

Peter Taylor - Head Electrician

Joachim Tenschert - Director

  • Mother Courage, Princess Theatre (1886- ), Melbourne, VIC, 20 June 1973

William Thackeray - Author

  • Vanity Fair, Playhouse Theatre, Perth, WA, 5 June 1969

Christopher Thomas - Actor

Dylan Thomas - Playwright

Ross Thompson - Actor

Sarah Thompson - Stage Manager

Brian Thomson - Set Designer

  • Chinchilla, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 November 1981

Katherine Thomson - Director

Daniel Tobin - Costume Designer

Leo Tolstoy - Author

  • Anna Karenina, Parade Theatre (1969-1999), Kensington, NSW, 29 July 1993

Cyril Tourneur - Playwright

Ben Travers - Playwright

  • Thark, St Martins Theatre, South Yarra, VIC, 18 December 1975

Ralph Trott - Properties Master / Mistress

Mark Truebridge - Stage Manager

Jan Tucker - Actor

  • Pygmalion, Playhouse Theatre, Perth, WA, August 1968

Ivan Turgenev - Playwright

Jo Turner - Actor

  • Weather, Q Theatre, Penrith, NSW, 1 March 2006

Tony Turner - Director

Chris Upjohn - Assistant Stage Manager, Actor

  • The Jungle, Rehearsal Room 6, NIDA, Kensington, NSW, 5 September 1996

Robert van Mackelenberg - Actor

  • Chinchilla, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 10 November 1981

Kimmo Vennonen - Sound Designer

  • Georgia, The Street Theatre, Acton, ACT, 9 March 2005

Lou Vernon - Actor

  • Hamlet, Old Tote Theatre, Kensington, NSW, 1963

Marcus Verrall - Technician

Steven Vidler - Actor

  • Britannicus, NIDA Studio, Kensington, NSW, 23 April 1992

Sean Patrick Vincent - Playwright

Rory Walker - Actor

Heather Wallace - Wardrobe Master / Mistress

Phillip Wallis - Assistant Stage Manager

  • Mother Courage, Princess Theatre (1886- ), Melbourne, VIC, 20 June 1973

Gabby Walters - Sound Designer

Natasha Wanganeen - Actor

Michael Wansbrough - Assistant Stage Manager

Doreen Warburton - Actor

Edwina Ward - Unknown

Mary Ward - Actor

  • Richard III, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 14 March 1978

Neale Warrington - Actor

  • Pygmalion, Playhouse Theatre, Perth, WA, August 1968

Keith Waterhouse - Adaptor

  • Filumena, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 22 March 1984

Dennis Watkins - Actor

Ian Watson - Director

Kylie Webb - Lighting Designer

  • Hamlet, NIDA Theatres, Kensington, NSW, 28 July 1992

Lisa Webb - Deputy Stage Manager

  • Camille, NIDA Studio, Kensington, NSW, 3 May 1997

Florence Wee - Assistant Stage Manager

Owen Weingott - Actor

Bettina Welch - Actor

Celia Welch - Sound Operator/Engineer

Anthony West - Actor

  • Richard III, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 24 April 2010

Barbara West - Actor

Jamie West - Actor

Peter Weston - Actor

Jennifer White - Voice Coach

Malcolm White - Deputy Stage Manager

David Whitney - Actor

  • Filumena, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 22 March 1984

Matthew Whittet - Dramaturg

Alison Whyte - Actor

  • Richard III, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 24 April 2010

Oscar Wilde - Playwright

Thornton Wilder - Playwright

Jean Wilhelm - Director

John Willett - Translator

  • Mother Courage, Princess Theatre (1886- ), Melbourne, VIC, 20 June 1973

Kip Williams - Assistant Director

  • Richard III, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 24 April 2010

P. J. Williams - Lighting Designer

  • Georgia, The Street Theatre, Acton, ACT, 9 March 2005

Roderick Williams - Actor

Ross Williams - Actor

Pippa Williamson - Director

Penelope Wilson - Set Designer

Benjamin Winspear - Actor

  • Emerald city , Stables Theatre, Darlinghurst, NSW, 18 October 2014

Sany Winton - Actor

Louis Wishart - Actor

  • The Magistrate, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 1 January 1977

Carol Woodrow - Director

  • Georgia, The Street Theatre, Acton, ACT, 9 March 2005

Lachlan Woods - Actor

  • Richard III, Sumner Theatre, Southbank, VIC, 24 April 2010

Molly Worsnop - Actor

Kate Wyvill - Playwright

Doris Younane - Actor

Gareth Yuen - Actor

  • Emerald city , Stables Theatre, Darlinghurst, NSW, 18 October 2014

Paul Zebrowski - Actor

HIT Productions

Australia Council for the Arts

Playing Australia

Melbourne Theatre Company

The University of Melbourne

Christine Dunstan Productions

NIDA

Arts on Tour New South Wales

The Victorian Ministry for the Arts

The Australian Elizabethan Theatre Trust

Sydney Theatre Company

National Theatre Inc.

The Old Tote Theatre Company

Arts NSW

Melbourne City Council

Arts Victoria

New South Wales Government

The University of New South Wales Drama Foundation

University of New South Wales

Northside Theatre Company

The MLC Theatre Royal Company

Michael Codron

  • The Dresser, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 22 September 1981
  • The Dresser, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 1 September 1981
  • The Dresser, Pilbeam Theatre, Rockhampton, QLD, 24 August 1981
  • The Dresser, Comedy Theatre, Melbourne, VIC, 6 July 1981
  • The Dresser, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 22 May 1981
  • The Norman Conquests, York Theatre, Chippendale, NSW, 3 August 1977

Saxafone Productions

The Australian Council for the Arts

Comedy Theatre

  • The Dresser, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 22 September 1981
  • The Dresser, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 1 September 1981
  • The Dresser, Pilbeam Theatre, Rockhampton, QLD, 24 August 1981
  • The Dresser, Comedy Theatre, Melbourne, VIC, 6 July 1981
  • The Dresser, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 22 May 1981

Helen Montagu Productions

  • The Dresser, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 22 September 1981
  • The Dresser, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 1 September 1981
  • The Dresser, Pilbeam Theatre, Rockhampton, QLD, 24 August 1981
  • The Dresser, Comedy Theatre, Melbourne, VIC, 6 July 1981
  • The Dresser, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 22 May 1981

Paul Dainty

  • The Dresser, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 22 September 1981
  • The Dresser, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 1 September 1981
  • The Dresser, Pilbeam Theatre, Rockhampton, QLD, 24 August 1981
  • The Dresser, Comedy Theatre, Melbourne, VIC, 6 July 1981
  • The Dresser, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 22 May 1981

Q Theatre Company

The South Australian Theatre Company Inc.

Wilton Morley

  • The Dresser, His Majesty's Theatre, Perth, WA, 22 September 1981
  • The Dresser, Her Majesty's Theatre, Brisbane, QLD, 1 September 1981
  • The Dresser, Pilbeam Theatre, Rockhampton, QLD, 24 August 1981
  • The Dresser, Comedy Theatre, Melbourne, VIC, 6 July 1981
  • The Dresser, Theatre Royal (1976- ), Sydney, NSW, 22 May 1981

Festival of Sydney

State Theatre Company of South Australia

A Shakespeare Company

Blackbird Productions

D'Arrietta

Glen Street Theatre

Griffin Theatre Company

  • Emerald city , Stables Theatre, Darlinghurst, NSW, 18 October 2014
  • The Falls, Stables Theatre, Darlinghurst, NSW, 23 September 2000
  • The Falls, Stables Theatre, Darlinghurst, NSW, June 2000

Nimrod Theatre Company

  • Clouds, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 23 April 1980
  • Travelling North, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 30 October 1979
  • Travelling North, The Playhouse, Civic Square, ACT, 4 October 1979

Singapore Airlines Ltd

  • Clouds, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 23 April 1980
  • Travelling North, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 30 October 1979
  • Travelling North, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 22 August 1979

State Government of Western Australia

The Australian Opera

Theatre Workshop Sydney University

Adelaide Festival Centre

Australian Broadcasting Commission

Calouste Gulbenkian Foundation

Canberra Theatre Centre

Canberra Theatre Trust

HotHouse Theatre

J. C. Williamson Productions Ltd (1976-1993)

Kodak (Australasia) Pty. Limited

  • Clouds, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 23 April 1980
  • Travelling North, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 30 October 1979

Marian Street Theatre Limited

Merrigong Theatre Company

Red Line Productions

Roland Rocchiccioli

Strange Duck Productions

The Adelaide Festival of Arts

The Government of South Australia

Victorian Arts Centre

Western Australian Education Department

Winfield Promotions Company

  • Clouds, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 23 April 1980
  • Travelling North, Athenaeum Theatre, Melbourne, VIC, 30 October 1979

Adelaide City Council

Albury City Performing Arts Centre

AMP Society

  • Overruled, AMP Theatrette, Sydney, NSW, 1971

Arts SA

Australian National Playwrights Conference

Bell Shakespeare Company

  • Tartuffe, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 26 July 2014

Brian of London

Brown's Mart

Canberra Television Ltd

City of Tea Tree Gully

CTC Channel 7 (Canberra)

Darwin Festival

Ensemble Theatre Pty Ltd

  • Diplomacy, Ensemble Theatre (1960-), Kirribilli, NSW, 23 March 2018

Gardens Theatre

Garnet H. Carroll

  • Mother Courage, Princess Theatre (1886- ), Melbourne, VIC, 20 June 1973

Geelong Performing Arts Centre

Goethe Institut

  • Big and Little, Drama Theatre (Sydney Opera House), Sydney, NSW, 24 September 1988

GreenGrocer.com.au

  • Salt, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 3 August 2001

Jaguar

  • Salt, Wharf 1 Theatre, Sydney, NSW, 3 August 2001

Ku-ring-gai Municipal Council

NIDA/Jane Street Company

Nimrod Street Theatre Company Ltd

NORPA

Orange Civic Theatre

Queensland Theatre Company

Radio 2CA

Rank Xerox (Australia) Pty Ltd

Sanity Productions

Stehar Knitting Mills Pty. Limited

  • Clouds, Nimrod Upstairs, Surry Hills, NSW, 23 April 1980

Sydney City Council

  • Overruled, AMP Theatrette, Sydney, NSW, 1971

Sydney Opera House Trust

The Canberra Times

The Darwin Entertainment Centre

The Department of the Capital Territory

The Drum Theatre

The Kingston Arts Centre

The NIDA Company

  • Britannicus, NIDA Studio, Kensington, NSW, 23 April 1992

The Stagemaster

  • Georgia, The Street Theatre, Acton, ACT, 9 March 2005

The Street Theatre

  • Georgia, The Street Theatre, Acton, ACT, 9 March 2005

The Wagga Wagga Civic Theatre

Tuggeranong Arts Centre

  • Educating Rita, Tuggeranong Arts Centre, Tuggeranong, ACT, 6 July 2007

Union Theatre Repertory Company

Resources
Identifier 1517