Contributor | Scott Douglas | |
---|---|---|
Gender | Male | |
Functions | Ballet Master/Mistress, Choreographer, Dancer | |
Events | ||
| ||
Choreographer
|
||
William Akers - Director, Lighting Designer
Mark Annear - Dancer
David Ashmole - Dancer
Mark Brinkley - Dancer
Miranda Coney - Dancer
Michael Curry - Dancer
Peta Davidson - Dancer
Paul de Masson - Dancer
Susan Elston - Dancer
Maina Gielgud - Artistic Director
Christopher Goldsworthy - Dancer
Michele Goullet - Dancer
Delia Harrington - Dancer
Steven Heathcote - Dancer
Greg Horsman - Dancer
Brent Iwanoczko - Dancer
Ulrike Lytton - Dancer
Adam Marchant - Dancer
David McAllister - Dancer
Justine Miles - Dancer
Brett Morgan - Dancer
Lisa Pavane - Dancer
Colin Peasley - Dancer
Jaime Redfern - Dancer
Kathleen Reid - Dancer
Sian Stokes - Dancer
Glen Tetley - Choreographer
Fiona Tonkin - Dancer
Elizabeth Toohey - Dancer
Christine Walsh - Dancer
Roy Wilson - Dancer
Tom Abbott - Stage Director
Vicki Attard - Dancer
Paula Baird - Dancer
Dale Baker - Dancer
Peter Bandy - Conductor
Allan Barry - Dancer
Tonya Batalin - Dancer
Nadine Baylis - Designer
Stephen Baynes - Dancer
Jayne Beddoe - Dancer
Mario Bois - Musical Arranger
Lisa Bolte - Dancer
Gary Bowles - Dancer
Michelle Bruckner - Dancer
Rachel Cameron - Teacher
Gail Castle - Dancer
Joady Chambers - Dancer
Frederic Chopin - Composer
Robyn Corby - Dancer
Anna de Cardi - Dancer
Evelyne Desutter - Dancer
Anton Dolin - Choreographer
Martyn Fleming - Dancer
Maree Georgeson - Dancer
Oleg Goldberg - Dancer
Edward Gorey - Designer
Heather Gourley - Dancer
Clare Grundeman - Orchestrator
Paul Hamilton - Dancer
Glen Harris - Dancer
Stephen Holford - Dancer
Margaret Illmann - Dancer
Ladislav Jasek - Concert Master
Mark Jeitner - Dancer
Wilfred Josephs - Composer
Michael Juliff - Dancer
Jonathan Kelly - Dancer
Jennifer Killeen - Dancer
Michela Kirkaldie - Dancer
Larry Kohne-Drube - Dancer
Eduardo Lalo - Composer
Serge Lifar - Choreographer
Peter Lucadou-Wells - Dancer
Leanne Lynch - Dancer
Robert Marshall - Dancer
Joanne Michel - Dancer
Petal Miller Ashmole - Artistic Director
Richard Mills - Composer
Stephen Morgante - Dancer
Sandra Morrison - Dancer
Louisa O'Toole - Dancer
Mark Pace - Dancer
Daniela Pantea - Dancer
Jacqueline Pascoe - Dancer
Noel Pelly - Administrator
Francis Poulenc - Composer
Terese Power - Dancer
Cesare Pugni - Composer
Mark Reily - Dancer
Domy Reiter-Soffer - Choreographer
Tanya Rhodes - Dancer
Jerome Robbins - Choreographer
Graham Rowe - Dancer
Leeanne Rutherford - Dancer
Peter Shaffer - Playwright
Annabelle Shanahan - Dancer
Irene Sharaff - Costume Designer
Helene Shields - Dancer
Noel Smith - Conductor
Josephine Smulders - Dancer
Darren Spowart - Dancer
Brian Stacey - Musical Director
Igor Stravinsky - Composer
Rouben Ter-Arutunian - Designer
Michael Todd - Dancer
Andrea Toy - Dancer
Nina Warren - Dancer
Ashley Wheater - Dancer
Jodie-Anne White - Dancer
Ken Whitmore - Dancer
Steven Woodgate - Dancer
|
||
Australian Ballet Foundation
The Australian Ballet
The Friends of the Australian Ballet
The Sidney Myer Fund
Adelaide Symphony Orchestra
Australian Ballet School
Australian Ballet Society
The Australian Ballet Club
The Australian Ballet Development Committee
The Elizabethan Trust Melbourne Orchestra
The Sir Donald and Lady Trescowthick Foundation
|
||
Identifier | 466739 |
Provide feedback on Scott Douglas